>> Home > technika > Nikon - oznaczenia obiektywów

   > Nikon - oznaczenia obiektywów
ED: Extra-low Dispersion

- szkło ED - rodzaj szkła wykorzystywanego przy konstrukcji obiektywów Nikkor. Światło przechodzące przez standardowe soczewki rozszczepia się na barwy składowe (jest to wada zwana dyspersją). Ponieważ każda barwa ma inną długość fali, ogniskują się one w różnej odległości od soczewki (zjawisko to nazywamy aberracją chromatyczną). Aby zminimalizować tę wadę Nikon wyprodukował szkło ED, które zapobiega rozszczepianiu światła przy przejściu przez soczewkę. Zalety obiektywów z soczewkami niskodyspersyjnymi docenimy podczas fotografowania motywów o dużym kontraście i różnicy jasności, np. jasnej tarczy księżyca na ciemnym niebie. Jeśli zastosujemy obiektyw Nikkor ED otrzymamy bardzo czysty, klarowny i kontrastowy obraz, w innym przypadku na zdjęciu tarcza księżyca otoczona zostanie feerią barw pochodzącą z rozszczepionego światła księżyca. Najbardziej zagrożoną dyspersją grupą obiektywów (i za razem największym ‘odbiorcą’ szkłą ED) są teleobiektywy, gdyż ich soczewki stanowią wycinek kuli o małej średnicy, więc światło przez nie przechodzące załamuje się pod dużym kątem, co sprzyja powstawaniu owej wady. Dyspersji nie są jednak pozbawione także konstrukcje o krótkich ogniskowych (szczególnie przy dużym otwarciu przysłony), dlatego szkło ED jest niezastąpione także w Nikkorach szerokokątnych oraz zoomach.
 
SIC: Super Integrating Coating

- wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne, zapobiegające fałszywym odbiciom światła oraz redukujące straty światła wewnątrz obiektywu, poprawiają także realizm barw. Szczególnie cenne są w konstrukcjach zawierających duże zespoły soczewek, zapewniając obiektywom wysoką jakość optyczną oraz dobrą jasność.
 
ASP: soczewki asferyczne

- soczewki asferyczne: światło po przejściu przez dowolny punkt soczewki asferycznej ogniskuje się niemal dokładnie w tym samym miejscu tworząc bardzo dokładny, ostry obraz. Inaczej było w przypadku soczewek ze standardowego szkła- światło przechodzące przez taką soczewkę ogniskowało się w różnych punktach, w konsekwencji taka niejednorodność powodowała, iż zamiast kontrastowego punktu obrazu otrzymywaliśmy "rozmytą" plamkę. Stosując obiektyw bez soczewek asferycznych zjawisko to można obserwować na przykładzie fotografii księżyca, przy czym w przypadku wystąpienia aberracji sferycznej tarcza srebrnego globu otoczona zostanie jasną mgiełką psującą jakość zdjęcia.
 
AF: Auto Focus

- system automatycznego ustawiania ostrości na zasadzie detekcji kontrastu fotografowanego obiektu.
 
CRC: Close Range Correction

- system korekcji bliskiego ogniskowania, zapewniający możliwość super dokładnego "ostrzenia" przy bardzo niewielkiej odległości od fotografowanego obiektu. Obiektywy z systemem CRC mają także dużo większy od standardowego zakres ustawiania ostrości, co czyni je niezwykle precyzyjnymi. W obiektywach z systemem CRC każda grupa soczewek podczas ogniskowania (ustawiania ostrości) porusza się niezależnie od pozostałych, tworząc konstrukcję zwaną przez Nikona "floating".
 
IF: Internal Focusing

- system wewnętrznego ogniskowania. W obiektywach z systemem IF w procesie ogniskowania (ustawiania ostrości) nie bierze udziału ani pierwsza, ani ostatnia soczewka obiektywu, cały ruch odbywa się wewnątrz obiektywu.
 
RF: Rear Focusing

- system tylnego ogniskowania. W obiektywach z systemem RF w procesie ogniskowania bierze udział wyłącznie ostatnia grupa soczewek, co wydatnie przyspiesza ustawianie ostrości (soczewki mają wówczas do wykonania krótszy ruch, więc jego wykonanie zajmuje mniej czasu). Dzięki stosowaniu systemu RF (podobnie jest w obiektywach z systemem IF) przednia soczewka układu nie obraca się, co niezwykle ułatwia pracę np. z filtrami połówkowymi.
 
DC: Defocus-image Control

- obiektywy oznaczone indeksem DC posiadają system kontrolowanego rozogniskowania obrazu. Dzięki temu fotografujący może wpływać na poziom występowania aberracji sferycznej, co pozwala mu na niezwykle precyzyjnie sterowanie głębią ostrości zdjęcia (jest to szczególnie ważna zaleta np. w fotografii portretowej).
 
PC: mechanizm "pokłonów"

- mechanizm "pokłonów" pozwalający kontrolować jednocześnie perspektywę, dystorsję oraz głębię ostrości obrazu. Obiektywy z systemem PC są szczególnie przydatne w makrofotografii czy fotografii architektury.
 
D: pomiar odległości

-
obecność indeksu "D" na korpusie obiektywu informuje, że konstrukcja przekazuje do korpusu aparatu informację o odległości od fotografowanego obiektu. Umożliwia to bardzo precyzyjny, matrycowy pomiar światła przez moduł aparatu a także przestrzenne, wielopolowe zrównoważenie błysku wypełniającego lampy błyskowej (3D MATRIX).
 
G: sterowanie przesłoną z korpusu

-
oznaczenie "G" kompaktowych obiektywów, w których sterowanie wartością przysłony odbywa się wyłącznie z pozycji korpusu aparatu. Dzięki temu rozwiązaniu zrezygnowano z umieszczania klasycznego pierścienia przysłon na korpusie obiektywu, co zmniejszyło gabaryty obiektywów i uczyniło je znacznie lżejszym. Wszystkie obiektywy typu G realizują przestrzenny pomiar 3D MATRIX.

Początkowo tylko tańsze obiektywy firmy Nikon były dostępne jako obiektywy AF-G, jednak wprowadziła ona ostatnio nowe modele obiektywów AF-G, w tym profesjonalne obiektywy AF-S, a także planuje wprowadzenie kolejnych modeli obiektywów Nikkor AF-G. Jedyna różnica między obiektywami AF-D a AF-G firmy Nikon polega na tym, że obiektywy AF-G nie są wyposażone w pierścień przysłony. Na podstawie badan stwierdzono, że niewielu profesjonalistów używa obecnie obiektywów z pierścieniem przysłony, ponieważ funkcja elektronicznego ustawiania przysłony ze zmianą o 1/3 za pomocą pokretła sterującego umożliwia uzyskanie lepszych rezultatów niż korzystanie z manualnego ustawiania przysłony przy użyciu pierścienia, niezależnie od doświadczenia fotografa.
Kolejną ważną zaletą tych obiektywów jest mniejszy ciężar. Obiektywy typu G, podobnie jak obiektywy typu D, przekazują do aparatu (do systemu matrycowego pomiaru światła 3D Matrix) informacje o odległości od obiektu. Brak pierścienia przysłony ma wpływ na zgodność obiektywu z niektórymi aparatami. Poniżej zostały zamieszczone informacje dotyczące zgodności trybu ekspozycji (ustawianego w aparacie) z obiektywami typu G:
 

Aparaty / Program

P S A M
D2H, z serii D1, D100, D70, F5, F100, F80, F75, F65, F55, F60, F50, F-401/S/X, PRONEA S, PRONEA 600i. T T T T
F4, F90/X, F70, F-801/s, F-601M T T N N
F-601, F-501, F301, F, F2, F3, F3AF, FE, FE2, FM, FM2/n, FM3a, FA N N N N
 
Legenda:
T   - kompatybilny;   N   - niekompatybilny
 
SWM: Silent Wave Motor

- w obiektywach z systemem SWM obracanie elementów ustawiających ostrość odbywa się za pomocą fal ultradźwiękowych, co czyni obiektywy AF-S niezwykle szybkimi, cichymi oraz precyzyjnymi.
 
M/A: manualny/automatyczny

- system pozwalający na niezależne od korpusu sterowanie trybem ustawiania ostrości pomiędzy manualnym a automatycznym (AF).
 
VR: system redukcji drgań

- w przypadku obiektywów z systemem VR możemy fotografować z dłuższymi czasami naświetlania (niż w przypadku porównywalnych obiektywów bez systemu VR) bez obawy, iż zdjęcie będzie nieostre na skutek poruszenia ekspozycji. Według przeprowadzonych testów system VR pozwala na wydłużenie czasu ekspozycji o ok. trzy stopnie na pierścieniu czasów naświetlania. System VR doskonale sprawdza się podczas fotografowania o zmierzchu, w trudnych warunkach oświetleniowych czy przy ekspozycjach, gdzie chcemy osiągnąć maksymalną głębię ostrości i ustawiamy minimalny otwór przysłony tym samym wydłużając czas naświetlania.
 
DX: przeznaczony do współpracy z lustrzankami cyfrowymi

- oznaczenie "DX" na korpusie obiektywu informuje, iż jest on przeznaczony do współpracy z lustrzankami cyfrowymi Nikon (symbol zaczerpnięto od nazwy formatu matryc, stosowanych przez firmę Nikon w lustrzankach cyfrowych – DX). Ponieważ matryce lustrzanek cyfrowych Nikon mają mniejszą przekątną niż klatka filmu małoobrazkowego, nie wymagają tak dużej średnicy szkieł w obiektywach jak ma to miejsce w przypadku fotografii analogowej. Korzystając z tego Nikon zdecydował się na produkcję obiektywów z soczewkami o mniejszej średnicy, co zmniejszyło ich gabaryty i poprawiło funkcjonalność. W przypadku obiektywów typu DX bez zmian pozostał sposób przeliczania długości ogniskowej (w stosunku do przekątnej filmu małoobrazkowego), dlatego ogniskową wszystkich obiektywy Nikkor (zarówno z indeksem DX, jak i bez) w przypadku współpracy z lustrzankami cyfrowymi należy pomnożyć x1,5, aby uzyskać rzeczywistą wartość. Obiektywy DX z racji mniejszej średnicy soczewek nie współpracują poprawnie z lustrzankami analogowymi, powodując tzw. winietowanie.
 

 

< do góry >